wz

Znáte původ zavináče?

Bylo nebylo ....

V dobách, kdy byla celosvětová počítačová síť ještě v plenkách, si lidé pod pojmem zavináč dokázali představit snad jen rybu naloženou na kyselo. Tedy alespoň v našich končinách. Dnes tento symbol používají miliony lidí po celém světě při posílání elektronické pošty. Odkud se vlastně vzal?

 Zavináč není překvapivě vůbec ničím no­vým, tedy alespoň pro latiníky, kteří jej používali již v šestém století pro grafické vyjádření předložky „ad“, což v překladu znamená „na“ nebo „k“.  Později jej přejala angličtina, v níž vyjadřoval „cenu za kus“ a označoval se jako „commercial at“. Do elektronického světa jej začlenil teprve americký programá­tor Ray Tomlinson v roce 1 971 , když vyvíjel programy pro komunikaci prostřed­nictvím e-mailů.

Zajímavá jsou také nejrůznější jména pro symbol zavináče v zemích, kde se nehovoří anglicky. Ve Finsku používají slovo „miau“, což znamená kočičí ocá­sek, Norům zas připomíná skořicový spirálovitý koláč. Ve Francii zdomácněl výraz „petit escargot“ (malý šnek), podobně jako v Itálii slovo stejného významu „chiocciolina“. Holanďané mu dali název „apestaartje“ čili opičí ocásek. A Izraelci jednoduše používají „shtrudel“.

Karel

[ ZPĚT ]